She bought diapers for 20 cents a pack and earned the applause of the cashier checking her out and prompted her friends to ask her to start a website. Her family of 3 lives on a weekly grocery budget of $50 including diapers and toiletries. She often gets food items for free by putting in an hour of couponing a week and doesn’t remember the last time she paid for shampoo or toothpaste by using coupons. Over the past year Clair Boone’s website www.mummydeals.org and money saving tips has helped thousands of people all over the US save $100s of dollars and now she's got a new blog to show you more tips and tricks.

More from this author »
RECENT PINS

One Turkey, 5 Different Ways: What to Do When Meat is $.69#

As we gear up for Easter one thing is for sure: grocery stores will be slashing their prices on ham. In the past they’d offer crazy prices on meat and frugalities would rush in there and just buy the meat there and then move onto the next store. Recently they’ve got wise to us and now require additional purchases of anywhere from $10 to $25 but one thing is for sure: with meat that cheap it’s usually worth it.

The maximum I’ll pay for meat is $2 a pound but I really like to keep it under $1.50 and so less than a dollar is ideal to me and is a great way to stretch the budget. However it brings up a couple of frequently asked questions:-

1) Where are you going to store it?

I have a deep freezer down in my basement that I love. Although a little costly up front deep freezers are a necessity for those really trying to slash the grocery bill. They mean that instead of just buying week to week you can shop the sales. Your meals are not planned around whatever is going on sale that week but what you got for cheap in past weeks. Currently my freezer is host to some cheese shreds that were $.10/bag, lots of different meat at around $1.50#, vegetables that I flash froze when they were less than $1# and some sweet potatoes that were $.29#. Using those ingredients and fresh items I buy weekly we’re easily able to cook meals for around $4-$5 each night.

2) What are you going to do with it?

20# of turkey may seem a lot to you but once you think of feeding it at a couple of meals and possibly then freezing some cooked, it really makes sense. We love to host dinners at our house for our friends and last week was the perfect example. We had 2 nights where I need to make dinner for more people than just our family of 3. If I didn’t have cheap meat stored in our freezer I’d be serving spaghetti for sure! Instead I took a turkey out of the freezer that I bought around Thanksgiving (yup, they keep for a long time in a deep freezer). It cost me $10 for 18# and this week I’m going to show you what we’re going to do with it so stick around as we make one turkey; 5 ways!

Tags: , ,

Leave a Comment

Comments (1)

  1. Pingback: Weekly Perspectives Round Up « TodaysMama