She bought diapers for 20 cents a pack and earned the applause of the cashier checking her out and prompted her friends to ask her to start a website. Her family of 3 lives on a weekly grocery budget of $50 including diapers and toiletries. She often gets food items for free by putting in an hour of couponing a week and doesn’t remember the last time she paid for shampoo or toothpaste by using coupons. Over the past year Clair Boone’s website www.mummydeals.org and money saving tips has helped thousands of people all over the US save $100s of dollars and now she's got a new blog to show you more tips and tricks.

More from this author »
RECENT PINS

One Turkey, 5 Different Ways: Turkey Tetrazzini

You’ve cooked your roast and after everyone is finished eating you have to decide how to divide up the leftovers. I recommend a couple of things:

  1. Cut any remaining pieces of turkey breast off to save for another turkey dinner.
  2. Pull off as much other meat as you can. Dice it and place it in an airtight container in the fridge.
  3. The rest of it (bone and all) place in a ziploc bag ready for soup.

The next night I made this yummy recipe:

Turkey Tetrazzini, Serves 6-8 people

  • 8 ounces spaghetti broken into pieces cooked and drained
  • 2-3 cups of cooked and diced turkey
  • 1 ½ cups of cheddar cheese, divided
  • ¼ cup parmesan cheese
  • 4oz sliced mushrooms
  • ¼ cup of chopped onion
  • 1 can of cream soup, mushroom, celery or chicken
  • ½ cup chicken broth
  • Salt and Pepper

Directions

  1. Saute the mushrooms and onions until cooked and put on one side
  2. Combine spaghetti with 1 cup cheddar cheese and 1/8 cup of parmesan
  3. Add the turkey and the rest of the ingredients.
  4. Add the sauteed vegetables.
  5. Place in a greased 9×13 and add remaining cheeses.
  6. Cook at 350 degrees for 45 minutes until bubbly.

Cost (I just knew you’d ask!)

  • Spaghetti: $.99 on sale
  • Turkey: $1.37
  • Cheese: $.10 on sale
  • Parmesan: around $.50
  • Mushrooms: $.50 (I bought them on sale at $.89 for 8oz and froze them)
  • Onion: $.10 (Bought on sale at $.99 for 3# and frozen)
  • Soup: $.39 (ALDI)
  • Broth: From turkey juice

Final Cost: $3.95